Pages

11 October 2012

WATCH THIS SPACE ! ,KATY ENGLAND

Katy England is a stylist who has been working behind many famous and successful models, magazine editorials and fashion designers. Although she has a successful portfolio behind her she  prefers to keep a low profile.

Katy England, bir çok başarılı model, magazin editörü ve modacılarla çalışmış bir stilist. Arkasında başarılı bir portfolyo olmasına rağmen fazla göz önünde olmamayı tercih ediyor.

Katy England wearing a McQueen wedding dress.


Her C.V. would include names such as Elle and photographer Rankin, Another Magazine, Dazed& Confused, where she  established herself as one of the most innovative fashion image-makers.
Katy developed a good relationship with Alexander McQueen and went on to work as Creative Director of McQueen's studio, working on every stage of the process, from researching and picking trimmings, to working on the shows, greatly influencing his work – his "second opinion". She became his "right hand woman".

Katy England is said to be the woman who is behind the designs for Kate Moss for Topshop collection and a close friend of the model and recently has styled the Supermodel for an editorial feature of Vogue France September issue. The photographs were taken by the famous duo Mert Alas & Marcus Piggott.

I would not be surprised if Ms England connects with Turkish Fashion label Hakaan. The photographing duo are well connected to the fashion label.

Below are the photos from the Sepmteber issue of Vogue France.Katy England'ın özgeçmişinde Elle ve fotoğrafçı Rankin, Another Magazine, Dazed &  Confused gibi isimler var. Dazed  & Confused  dergisinde kendisine en yaratıcı stilist olarak yer edindi.   Daha sonra Alexander McQueen ile olan arkadaslığını ilertletip McQueen'in moda stüdyosunda yaratıc direktör ve de onun sağ kolu oldu. Modacının kreasyon ve defileleri için her aşamada katkıda bulundu ve modacının adeta fikir danıştığı kişi kendisiydi.   Ünlü topmodel Kate Moss ile yakın arkadaş olması, modelin Topshop için hazırladığı koleksiyonun aslında stilist Katy tarfında hazırlandığı söylentilerine neden oldu.   En son olarak Vogue dergisi Fransa Eylül baskısı için ünlü fotoğraf dehaları, Mert Alas ve Marcus Piggott için kamera karşısına geçen Kate Moss'u giydirdi.

2 comments:

  1. Zelihacim, tanimiyordum bu Kate i, Kate Moss un arkasindaki tasarimci diyorlar demek... Vogue FR in bu eylul kapagini cok begenmistim ben, kacirdim alamadim ama. Canim minik tabagi sormussun, antika pazarindan almistim, iki tane, bardaklari yoktu, oyle tek tek de almayi seviyorum ben : ) Haftasonun guzel geciyordur umarim, bugun evde dinleniyoruz biz, ev isleri de birikmis, dolaplari duzenlemem lazim, mevsim degisimi icin.

    ReplyDelete
  2. Styling yaptığı işler çok başarılı ama terzi kendi söküğünün dikemez misali gelinliğini hiç beğenmedim:))

    ReplyDelete

Thank You For Your Comments