Pages

31 October 2011

SEASONAL MUST HAVES 3: Forties Glamour /1940,lar ŞIKLIĞI

Follow my blog with Bloglovin

If you want to look bang on trend for Winter 2011/2012 then look no further than the 1940's. This was a big trend last winter. It got even bigger this winter.
The Forties trend is a fully-dressed affair - pencil skirts, Fitted jackets, fur(Faux please), shrugs, pearls, gloves and a slim belt are all required extras. Not to forget dramatic lips.

2011/2012 Kış Modasına uygun giyinmek isterseniz size 1940'ları takib etmenizi tavsiye ederim. Bu tarz giyim geçen sezon moda iken bu sezon dahada popüler. 1940'lar tamamen tak takıştırı gerektiren bir tarz. Kıyafetinizi tamamlaması için kalem etekler,üstünüze oturan ceketler ile beraber inci kolye ve kürk(lütfen sahte olsun)olmazsa olmaz.Gucci have incorporated bright colours, texture with it's use of leather and fur into this look.The bags and knee high boots are key looks in Gucci's interpretation of the trend. We also dramatic lips, again this was an essentual look of the early forties.

Gucci bu trend için parlak renler deri kumaşlar ve kürk kullandı. Çantaları ve çizmeleride harika değilmi?
Ayrıca dudaklarda dram olması gerek ki bence harika bir görünüm.

Donna Karan has interpreted the Forties Trend with soft and pastel colours. We see texture in lots of silks, sheer fabrics and knitwear, quite opposites but work beautifully. Key accesories are gloves, belts,fur and pearls.

Donna Karan bu trend için pastel ve yumuşak renkleri tercih etmiş. Ayrıca ipek, şeffaf kumaşların yanısıra örgü de çok kullanılmış zıt ama uyumlu bence.

My favourite Forties look on the catwalk came from MIU MIU. The pieces are very wearable, smart yet casual and can be adapted from day into night.

Bu trend akımınıda benim favorim MIU MIU. Parçalar rahat ve giyilebilir ayrıca şık ve aynı zamanda gündüzden geceye kolayca taşınabilir.

Louis Vuitton have been very futuristic interpreting the look.  We see the Forties in the silhoutte of the pieces, but LV has added a twist to the whole look. Overall it's very theatrical.

Louis Vuitton trendi podyuma taşırken uzay çağı görünümü ile özdeştirmiş. Parçaların ana temasında 1940'ları yakalamak mümkün tabiki ama boyutu teatrallaşmış.


No comments:

Post a Comment

Thank You For Your Comments